Hazırlıklar tamam, sefer başlasın!

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait RV BİLİM 2 Araştırma Gemisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Hamsi araştırması yapmak için 28 Ekim Pazar günü Mersin, Taşucu Limanı’ndan yola çıktı. TÜBİTAK tarafından desteklenmekte olan ve ilk ikisi geçen sene tamamlanan araştırmanın 1 Kasım’da İstanbul’dan başlayıp, Aralık ortasına kadar sürdürülecek olan bu üçüncü seferinde temel amaç hamsi stoğunun durumunun ortaya konulması. Bu amaç doğrultusunda İstanbul’dan başlayacak araştırmada gemi İğneada’dan Hopa’ya tüm Karadeniz kıyımız boyunca uydu verileri kullanılarak önceden tahmin edilecek olan olası alanları akustik yöntemle tarayacaktır. Hamsi sürülerinin bulunmasının ardından Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstütüsüne ait proje kapsamında yenilenmiş Sürat 1 araştırma teknesi de araştırmaya katılacak ve iki gemi sezon boyunca hamsiyi izleyerek balık sayımı yapılacaktır. Denizde yapılacak olan çalışmalara ek olarak kara ekibi de düzenli aralıklarla karaya çıkış noktalarında gırgır teknelerince karaya çıkartılacak hamsileri örnekleyeceklerdir.

Toplanacak olan veriler ışığında av gücü ile avlanan balık miktarı arasındaki ilişki değerlendirilecek ve bir sonraki yıl avlanması gereken toplam hamsi miktarı tahmin edilecektir. 2011-2012 av sezonunda sadece bir ay süren ve 200 000 ton civarında gerçekleşen hamsi avcılığının önümüzdeki yıllarda av sezonunun uzatılması ve yakalanan balık miktarının arttırılabilmesi için  gerekli balıkçılık düzenlenmelerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Deniz çalışmaları sırasında yapılacak olan hidrografik ölçümlerle ayrıca hamsinin kışın kuzeyden Türkiye kıyılarına inerken izlediği göç yollarının ve şartlarının belirlenmesi; biometrik ölçümlerle de Karadeniz’de birbirinden farklı üreme, büyüme ve göç özellikleri gösteren hamsi formlarının varlığının ortaya çıkartılması gibi bilinmeyenlere de cevap verilmesi hedeflenmektedir.

Pek çoğunuz haberlerden duymuşsunuzdur ya da balıkhanelerde görmüşsünüzdür, bu sene palamut avcılığı çok bereketli. Palamutun çok olduğu senelerde hamsinin az olduğu nesilden nesile geçen bir bilgi. Bu sene de aynı şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Zira palamutun az ya da çok olmasını çok büyük oranda o sene stoğa katılan genç bireyler belirliyor. Stoğa katılımda ise iklimsel koşullar önemli rol oynuyor. Yıllardır gözlenen hamsi palamut ilişkisinde anlaşılan o ki palamutun bol olmasını sağlayan çevresel koşullar hamsi için o kadar da uygun olmayabilir. Tabii bir diğer açıklama da hamsinin az olmasını doğrudan palamut predasyonuna bağlamak ki bu biyolojik olarak çok da anlamlı değil. Ayrıca Kasım ayına gelmemize rağmen henüz deniz suyunun yeterince soğumamış olması göç sürülerinin oluşturulamamasına neden oluyor. Sanıyoruz ki bu durum da bu sene hamsinin geçen senekine göre daha az avlanmasına neden olacaktır.

Bu amaçlarla yola çıkan gemimiz 1 Kasım Perşembe günü öğle saatlerinde, Büyükdere civarında demir attı. Geminin İstanbul’a varmasıyla ekibin geri kalanı da gemiye geldi ve ardından projenin üçüncü seferi için gereken hazırlıklar tamamlandı. Ancak bundan önce röportaj için gelen misafirlerimizi ağırladık ve geçen seneki seferin bulgularını  paylaştık. Ardından her zaman yaptığımız gibi akustik cihazların kalibrasyonunu tamamladık. Kalibrasyon deneyi sefere başlamadan yapılan en meşakatli işlerdendir. Kullandığımız akustik sistemin performansı yıldan yıla değişiyor. Bunun için geriye ne kadar sinyal gönderdiğini bildiğimiz bakır küreleri kullanarak cihazları standardize ediyoruz. Ekosounderların kalibrasyonu ile eş zamanlı olarak başka bir ekip de CTD’nin kalibrasyonuyla uğraşıyor ve nihayet gece 11 sularında işimiz bitiyor. Bütün bunları yaparken dikkatimizi etrafımızda her yönden gelen gırgır tekneleri çekiyor. Bir ara sadece yakın çevremizde aynı anda 5 gırgır teknesinin olması balıkçılığın ne kadar yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü de gösteriyor. Bir çok balık türünün göç yolu olan boğazların tümünün deniz koruma alanı olması gerekiyor. Çünkü bu avcılık şiddetiyle teknelerin balık kaçırması pek mümkün değilmiş gibi görünüyor. Bu arada bu sene ekibimizde bazı değişiklikler oldu. Geçen yıl doktora öğrencisi olan Meltem doktorasını bitirdi ve bir projede çalışmak üzere  Yunanistan’a gitti. Sümeyra ise bu dönem bölümümüzde yüksek lisansa başladı ve ekibimize dahil oldu. Ayrıca her arızada yardımımıza koşan elektronik mühendisimiz Mehmet Demirel  yerine Metehan Çetin’i bırakarak emekli oldu. Gemici kadromuzda da Ahmet Kaptan yerine Kerim Kaptan işe başladı. Aramızdan ayrılanlara sevgilerimizi gönderip yeni katılanlara hoş geldin diyerek ve üçüncü seferin verimli ve güzel geçmesini dileyerek yarın yola çıkmak üzere bugünü sonlandırıyoruz.

İlgili galeri için tıklayınız..

Eklenme Tarihi : 02/11/2012 23:11 

Hit : 2830