25 Kasım

Sefer sona yaklaştıkça sabah limandan ayrılma saatlerimiz de daha erken olmaya başladı. Geminin jeneratörü gece kapanıyor. O yüzden gece boyunca sadece elektrik değil su da olmuyor. Sabah namaz kılanlar olduğu için abdest almak için suya, suyun gelmesi için elektriğe, elektrik için de jeneratöre ihtiyaç oluyor. Jeneratörün mırıltısı çalar saat gibi. O çalışmaya başlayınca gemide hayat başlıyor.

Bu sabah da aynı ritüelin sonunda Ünye limanından hareket ettik. Hareket saatimize bakmamıştık ancak limandan ayrılıp, epey yol alıp, ilerledikten sonra 5’e kurduğumuz alarmlar çalmaya başladı.

Perşembe’nşn batısında hamsi avlayan gırgırlara ortasu trolleri de katıldı. Hamsinin dağınık olması nedeniyle bu bölgede avcılığın ortasu trolü ile daha etkin yapıldığını görüyoruz.

Bugün hava yine düzgün ancak parçalı bulutlu. Hamsi de iyice azaldı. Ancak hala yunuslar hala bizimle. En çok gördüğümüz tür Tırtak ancak bugün bir ara peşimize Tırtak’tan daha büyük olan Afalina takıldı. Bu arada Karadeniz’de çalışmaya başladığımız ilk seferden bu yana özellikle nehir ağızlarına yakın bölgelerde gözlediğimiz bazı ekolar var. Çok ince ve çok uzun bu ekoların hamsi olmadığını biliyoruz. Şekil olarak çaça sürülerini andırıyor ancak diğer taraftan sürü termoklinin keskin olduğu zamanlarda dahi soğuk termoklin altı tabakada başlayıp termoklin üstündeki sıcak tabakada da devam ediyor. Ani sıcaklık değişiminden etkilenmiyor gibi görünüyorlar. Bu ekoların yoğunlaştığı alanlarda yaptığımız trol örneklemelerinde yakalanmıyor. Bugün Serdar pruvadaki yunusları izlerken süt liman olan denizde dipten yükselen gaz çıkışları farketti. Aynı alanda da bizim ince uzun ekoları görünce bunların deniz tabanında oluşup yüzeye gelen gaz kabarcıkları olabileceğine karar verdik. En yoğun olduğu bölgede hemen bir trol attık. Yarım saat sonra ağın boş gelmesi üzerine bu ekoların gerçekten de gaz çıkılarını gösterdiğinden emin olduk.

Seferde toplam 18 kişiyiz. Ancak ekibimiz 18 kişi ile sınırlı değil. Ekibin geri kalanı da hamsiyi karadan takip ediyor. Onların dışında ekibimize yeni katılan ancak dersleri nedeniyle sefere katılıp henüz Karadeniz havasını soluyamamış Gülce ve Nazım da ofisten bizi destekliyorlar. Nazım toplanan akustik verileri değerlendirerek her yıl farklı davranan hamsi miktarını; Gülce ise yine akustik verileri kullanarak yunus miktarını tahmin etmeye çalışıyor. Bunu dışında da web sayfamızı ve facebook hesabımızı da onlar düzenliyor.  Ayrıca günlük uydu verilerinin indirilmesi, işlenmesi ve deniz ekibine yollanmasından ve hava raporlarını takip edip olası fırtına ve kötü havaları deniz ekibine bildirmekten sorumlular.

  

 

 

Seferin başından beri en çok Tırtak görüyoruz. Arada sırada gemiyle pek ilgilenmeyen Mutur’lar da oluyor. Ancak bugüne kadar ilk defa Terme önlerinde Afalina görüyoruz. İri cüssesi ile neredeyse Tırtak’ların 2 katı.

 

 

 

 

                                 

         Tırtak’lara hep sürü halinde rastladık. Afalina tek başına bizden uzaklaşırken arkasından kendisine tez zamanda bir yoldaş bulmasını diliyoruz.

 

    

           

 

 

Yine yunusları izlerken su yüzeyinde bir cisim dikkatimizi çekti. Yunustan çok Akdeniz fokuna alışık gözlerimiz önce ölü bir fok yavrusuna benzettik. Ancak yaklaşınca ölü bir Mutur olduğunu gördük (martıların hemen altında)

 

 

 

 

                                                                               

                                                                                              Terme açıklarında bize bir süreliğine eşlik eden Afalina

 

 

 

 

 

Serdar’ın yunus izlerken farkettiği dipten yüzeye yükselen gaz kabarcıkları. Bugüne kadar ne olduğunu anlayamadığımız ekoların nedenini açıklıyor.

 

 

 

 

 

                                                                                            

                                                              Özellikle nehir ağızlarına yakın alanlarda sıklıkla rastladığımız gaz kabarcıkları

 

 

 

 

 

 

Gülce bu dönem almak zorunda olduğu dersler nedeni ile seferde bize katılmadı; ancak web sayfamızın hazırlanmasını o sağlıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

         Nazım’da ekibimize yeni katılanlardan. Facebook hesabımızı o yönetiyor. Ayrıca toplanan akustik verileri değerlendirerek hamsinin miktarını tahmin etmeye çalışıyor.

Eklenme Tarihi : 27/11/2013 06:54 

Hit : 7909