24 Temmuz


Gemide her zaman arızalanan birşeyler olur. Özellikle gemi bizimki gibi 30 yaşını doldurmuşsa. Ancak R/V Bilim-2 gemisinde arızalanan parçanın uzun süre arızalı kalma şansı yok. Çamaşır makinasından klimaya, trol kapısından vinç sistemine ariza ister küçük ister büyük olsun makina personelinin elinden kurtulamaz. Arizalanan soğutma pompasıda Hasan çarkcı ve beraberindekilerin neredeyse 24 saat aralıksız süren uğraşları sonucunda tamir ediliyor. Gemimiz bir gün gecikme ile sefere devam ediyor. 

Sinop’dan ayrıldıktan sonra seferimize Bafra önünde başlayan sık örnekleme istasyonları ile devam ettik. Bu istasyon serisinde iki saatte bir gelen önceki istasyonlarımıza nazaran istasyonlara saat başı ulaşıyoruz. Bu durumda su örneklemesinde kullandığımız ctd’nin belirlenen derinliğe indirilmesi ve ardından aynı istasyonda plankton ağı ile yaptığımız örnekleme bittikten hemen sonra yapılan laboratuvar çalışmalarında ekibin bir sonraki örneklemeye hazır olmak için daha hızlı olması gerekiyor.

Akşam yemeği için Ali Cemal hoş bir sürpriz yaparak güvertede bir mangal organize etti. Gemimiz güvertesinde tüm personelin bir araya geldiği bu mangal sık istasyonlar sebebiyle yoğun geçen sefer gününün ardından tüm ekip için çok keyifli bir değişiklik oluyor.

İlgili galeri için tıklayınız..

Eklenme Tarihi : 24/07/2013 07:30 

Hit : 1834