14-15 Kasım

Sabah erken kalkıp bir önceki gün izlediğimiz hatları ve balığın durumunu değerlendirdik. Bulguları tanıdık balıkçılar ile paylaşıp doğrulatıyoruz. İlk bulgulara göre dağılım haritası hamsinin hava ve akıntı durumuna göre dalga dalga geldiğini gösteriyor. Ancak balık kıyıya yanaşmıyor. 10-25 mil açıklarda göç sürülerine rastlıyoruz. Ancak kıyıda kışlama sürüleri henüz görünmüyor. Yüzey suyu sıcaklığı 17 °C’nin üstünde. Termoklin tabakası hala oldukça belirgin. Yüzeyin 30 metre altında sıcaklıklar 7 derecelere kadar düşüyor. Hamsi üstteki sıcak tabakada bulunuyor ve hiçbir zaman bu tabakanın altındaki soğuk suya geçmiyor. Soğuk tabakada ise çaça balığına rastlıyoruz.

Sabah plan yapılıyor ve balığın açıklarda bulunma olasılığına karşın yine 25 mil kuzeye yükselmeye karar verdik. Yol boyunca pek hamsiye rastlamadık. Ancak yanımızdan geçen hamsi dolu tekneler bir gece önce balıkçıların iyi av yaptıklarına işaret ediyor. Öğle yemeğinin hemen ardından 100 metre derinlikte gördüğümüz ve literatürdezooplankton olarak tanımlanan tabakaya bir ağ atıyoruz ve beklediğimiz üzere küçük boylu çaça çıkıyor. Of civarında kıyıda istavrit sürülerine rastladık. Ardından da yunus, martı, karabatak karışık bir grup gördük. Üstlerine gittik, dağıldılar. Bu durum hamsinin olabileceğine işaret ediyor ancak ekogramlarda balık göremedik.

15 Kasım

Balık kayboldu. Bütün gün dört gözle hamsinin ekogramlarda görümesini bekledik. Of önündeki küçük sürüler dışında balık göremedik.

Eklenme Tarihi : 15/11/2013 17:59 

Hit : 2148