17 Kasım

 Gece geç saatlerde girdiğimiz Pazar limanından sabah ezanla birlikte ayrıldık. Hava önceki günlere göre pek iyi değil. Bugün çok hamsi göreceğimizi ummuştuk ancak doğuya doğru gittikçe balık hem kıyılarda hem de açıklarda azaldı. Sabahın ilk saatlerinde attığımız ağlarda da dün gece yakaladığımız kadar balık yakalayamadık. Bu durumun sadece balık miktarından kaynaklanmadığını düşündük, zira her ne kadar trol çekim hızımız hamsinin kaçmasına izin vermeyecek kadar yüksek olsa da, bu seferde gece avları ile gündüz avları arasında önemli farklar olduğunu gördük. Aynı denemeyi 2011-2012 kış sezonda da yaptığımızda aradaki farkın önemli olmadığını görmüştük. Bu durum kışlama alanına yerleşmiş sürüler ile henüz göç halinde olan sürülerin birbirinden farklı davrandığına işaret ediyor. Biz de ağ örneklemelerimizi ağırlıklı olarak gece yapmaya karar verdik.

İlgili galeri için tıklayınız.. 

Ağ örneklemelerimizin akustik çalışmalar için hayati önemi var. Ekogramlar üzerinde hamsi olarak belirlediğimiz sürülerin gerçekten hamsi olup olmadığı, sürünün içindeki balıkların boy, ağılık ve yaş dağılımı, sürülerin içine karışmış diğer türler, vb önemli bilgiler ağ örneklemeleri ile toplanıyor. Bu operasyon sırasında en büyük zorluk genellikle 1000-2000  metreler arası toplam derinliği olan trol istasyonlarında örneklemek istediğimiz sürüleri, diğer balık sürülerine karıştırmadan avlayabilmek. Hamsi sıcak olan ve yüzeyden 25-30 metre derinliklere kadar inen termoklin tabakasının üstünde dağılıyor. Termoklin tabakasının hemen altındaki soğuk suda ise çaça balığı bulunuyor. Bizi trol çekimlerimizi sadece yüzeydeki tabakayı örnekleyecek şekilde yapmamız gerekiyor. Ağın termoklin tabakasının altına inmesi durumunda örneklerin içine karışacak olan çaça balığı hesaplamaları zorlaştırıyor. Diğer taraftan, trol ağımızın ağız yüksekliği sadece hedef sürüyü avlayacak şekilde oldukça sığ olarak tasarlandığından, küçük sürülerin örneklenmesi oldukça zorlaşıyor. Bu iş için trol ağının kurşun ve mantar yakalarına monte edilmiş derinlik sensörlerimizden yararlanıyoruz. Bu sensörler sayesinde ağın ağzını ne kadar  açtığı, ağın kaç metrelerden geldiğini görebiliyoruz. Ağın istenen derinliğin altına inmesi durumunda hız arttırılıyor, yüzey yaklaşması durumunda daha fazla tel bırakılarak ayarlama yapılıyor.      

Hamsi genellikle açıklarda olduğu için gün boyunca hatları uzun tutmaya çalıştık; ancak açıklarda havanın sert olması nedeni ile de epey zorlandık. Özellikle 90 dakikada bir yaptığımız CTD istasyonlarında durmak zorunda kaldığımızda, teknenin yalpaya düşmesi sorun yaratıyor.

Gün boyunca rastladığımız tek tük küçük sürüler dışında kayda değer bir hamsi sürüsü görmeden gece 20:00 sularından Hopa limanına bağlandık. 

 

 

Gece yapılan trol örneklemesi. Ağın derinliğini ölçüp yaklaşık 2000 metre toplam derinliği olan istasyonda 12-18 metreler arasında dağılan hamsiyi, hemen altındaki çaçaya karıştırmadan avlayabilmemizi sağlayan trol sensörleri takılıyor.

 

 

 

Trol ağının kanatlarına takılmış çil çil hamsiler; bu gece yaptığımız çalışmada kendi içinde de farklılaşma gösteren hamsi sürülerini hedefleyip, farkın neden kaynaklandığını anlamamıza yarayacak örneklemelere ağırlık veriyoruz.

 

 

 


Özellikle gece yapılan trol örneklemelerinde çıkan balık çok ise, teknenin etrafı denize geri attığımız hamsileri kapmak için birbiri ile yarışan yüzlerce martı ile kaplanıyor. 

 


 

Gecenin siyahı ile martıların beyazı harika bir manzara oluşturuyor. Serdar’ın yeteneğini de koyunca bunun gibi güzel kareler de çıkıyor ortaya.


 

 

Bazen teknenin etrafındaki martılar o kadar çok oluyor ki denize kürek kürek boşalttığımız hamsiler yetmiyor, güvertedekileri de almaya kalkıp sağa sola takılıyorlar. Kazım da işi gücü bırakıp martıları kendilerini yaralamadan önce kurtarmaya adadı.  

Eklenme Tarihi : 21/11/2013 07:56 

Hit : 3949