23 Kasım


Sabah Giresun limanından hareket ettik. Önce, 3 mil kadar Doğuya, bir gece önce kaldığımız noktaya dönüp batıya doğru hatlara başladık. Sefere başladığımızdan beri hava soğuyacağına gittikçe ısınıyor. Deniz de, şeytan kulağına kurşun, süt liman. Ancak önceden de gözlediğimiz üzere havanın güzelleşmesi, hamsi sürülerinin yine dağılmasına neden oluyor. O yüzden de gün boyunca hamsiye rastlamadık. Hamsi olmayınca da saat başı yapılan CTD ölçümü ve rutin işler dışında pek fazla bir iş olmuyor. Boş zamanı herkes farklı değerlendiriyor. Kimimiz kitap okuyor, kimimiz yunusları sayıyor, kimimiz tez yazıp tez okuyor. Böyle durumlarda günün tek heyecanlı saatleri yemeğin servis edildiği zamanlar.   Bugün ahçıbaşımız yine efsane yazdı; sefer boyunca hamsinin hemen hemen her türlüsünü yedik. Izgarası, tepsisi, fırını, çiçek tavası… bugün ise köftesini yedik.

İlgili galeri için tıklayınız.. 

Havanın bulutsuz olmasının en iyi yanı güzel uydu görüntüsü alabilmemiz. Birkaç gündür aldığımız uydu verileri çok sağlıklı. Bu da en ihtiyacımız olan şey; zira hamsinin bir kaybolup bir görünmesini ancak denizde topladığımız verileri uydu verileri ile birleştirerek açıklayabileceğiz.

Akşam saatlerinde Ordu önlerindeki kayıtlarda balık gözlenmeye başlayınca bir ağ attık ve ardından geceyi geçirmek üzere Perşembe limanına girdik. 

Havanın bulutsuz olması, uydudan aldığımız yüzey suyu sıcaklık verilerinin net ve sağlıklı olmasını sağlıyor. 23 Kasım için yüzey suyu sıcaklıkları.

 

 

 


Köprü üstünde Selim Kaptan, Alaaddin çarkçı ve Kazım reis. 

 

 

 

Hava güzel, hamsi yok, ağ yok… Şu kitaplarda olmasa bu sefer bitmez :) 

 

Çarkçıbaşımız Alaaddin geminin motorlarına gözü gibi bakıyor.

 

 

 

 

Günlük kontroller tamam, yola devam.

Seferdeki tek eğlencemiz, aşçıbaşımızın yaptığı güzel yemekler.

 

 

 

 

Yemek salonumuz.

 

 

 

 

 

Hamsinin ızgarasını yaptık, çiçek tavasını yaptık, tepside pişirdik, fırında yaptık… Bugün ise menüde köftesi vardı. Sırada ise çorbası var.

 

 

 

 

Hamsi olmayan bölgelerde çalışırken boş zaman çok oluyor. Öyle zamanlarda başka işlere bakılacak zaman da oluyor.
Yüzler güldü mü sefer keyifli geçiyor. Ekibimizin yüzü, bütün günün yorgunluğunun ardından gece atılan ağlarda bile gülüyor.  

 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi : 25/11/2013 07:40 

Hit : 3584