Hamsi bitti, hadi istavrite!

Dün gece yine sabaha kadar akustik hatlara devam ettik. Açık hat gece bittiği için sabaha karşı 40-70 metreler arasındaki kıyıya paralel hattımıza devam ediyoruz. Rize, Trabzon gibi büyük şehirlere yaklaşırken tüm kıyı irili ufaklı balıkçı tekneleri ve balık ağları ile dolu olduğundan hem seyir yapmak zorlaşıyor, hem de dilediğimiz kadar ağ atamıyoruz. Sabah gün ışımaya başlayıp ortalık seçilir olduğunda ise seyir, köprü üstü ve özellikle 04-08 vardiyasındaki Hüseyin kaptan için kolaylaşıyor. Hamsi miktarını hesaplamada kullanacağımız, kıyıya dik gündüz hatlarına ek olarak yaptığımız gece çalışmalarının iki önemli nedeni var. Birincisi gece ve gündüz arasındaki morfolojik sürü farklarını görmek istiyoruz. Diğeri ise akustik çalışmaların olmazsa olmazı olan TS hesaplaması. Balıkçılık akustiği ile stok büyüklüğü hesaplaması çok basit olarak su kolonundaki balık olabilecek akustik özelliklere sahip hedeflerden yansıyan toplam enerji miktarının, tek bir balığın yansıtabildiği enerjiye bölümüne dayanıyor. O nedenle balıklardan yansıyan toplam enerjinin belirlenmesi kadar herbir balıktan yansıyan enerjinin yani TS’in de hassas olarak hesaplanması gerekiyor. Gece, balıklar gündüze oranla daha dağınık sürüler oluşturduklarından bireyleri akustik olarak birbirinden ayırabilmek daha kolay.

Sabah Vakfıkebir önlerinde gırgır  teknelerinin yoğunlaştığı görünüyor. Tekneler hattımızın üstünde. Önce tekneleri arayıp ne sardıklarını öğreniyoruz. Hamsi bulamadıklarını, İstavrit avladıklarını söylüyorlar. Biz de tüm gece boyunca yoğun İstavrit sürüleri gördük. Bu arada kara ekibimiz de gırgır teknelerinin peşinde.  Dün Hopa’da, bugün ise Vakfıkebir limanındalar. Kara ekibinin bir bölümü karayolunda araçlarla filoyu izleyip karaya çıkartılan balıklardan örnek alırken, diğer bir bölümü de laboratuvara gelen balıklardan gerekli ölçümleri alıyorlar. Bu sayede karaya çıkartılan hamsilerin boy dağılımı ile denizde kalan hamsinin boy dağılımı sürekli izlenmiş oluyor.


Karaya çıkartılan balığın istavrit olduğunu kara ekibimiz de doğruluyor. Ancak gemi istavrit sürülerini geçerken, balıkçıların gözünden kaçmış olsa gerek, hamsi olduğunu düşündüğümüz bir sürü görüp ağımızı atıyoruz. Yarım saatlik çekim sonunda, %90’ı bir yaş grubu 13 kilo kadar hamsi yakalıyoruz. Bunlar seferin başından bu yana yakaladığımız en büyük hamsiler.

Vakfıkebir’den sonra ikinci sıcak su kütlesini örneklemek üzere tekrar açık denize yöneliyoruz. Ancak dün gece çekilen uydu fotoğrafları açıktaki suyun soğumakta olduğunu ve Vakfıkebir – Trabzon arasının daha sıcak olduğunu gösteriyor. Yine de plana sadık kalıp açık hattımızı tamamlıyoruz. Burada attığımız ağlarda kıyıdan açığa sürüklenmiş yavru balıklar dışında kayda değer balık çıkmıyor.

Bu arada gırgır tekneleri ile yaptığımız görüşmelerden filonun Sinop’un batısına, bizim çalışmalara başladığımızda bulduğumuz yoğun istavrit sürülerinin olduğu alana doğru intikal edeceklerini öğreniyoruz. Biz de aynı istikamette çalışmalara devam ediyoruz. 

İlgili galeri için tıklayınız..

Eklenme Tarihi : 15/12/2011 08:36 

Hit : 3255