15 Aralık

Bugün Samsun- Ordu arasında kalan bölgeyi taradık ve 2 ağ attık.  Sabah pek balık yoktu ancak öğle saatlerinde Terme açıklarında bir sürü gördük ve attığımız ağdan 7 cm’de pik yapan 30 kg kadar hamsi ve az miktarda çaça çıktı. İkinci ağımızı Bolaman önünde hava karardıktan sonra attık ancak ağdan çok az miktarda balık çıktı.

Bu arada bugün SÜMAE’nin yenilenen araştırma gemisi SÜRAT-1 projenin ilk seferine çıktı. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi hamsinin göç yolunu belirleyen en önemli çevresel şartlardan birisi sıcaklık, sıcak suyu takip ederek ilerliyor. Dolayısıyla uydu verilerini her fırsatta takip etmeye devam ediyoruz.  En son Sürmene taraflarında bir sıcak su kütlesi farkettik ve SÜMAE ekibi ilk gözlemini orada gerçekleştirdi. Ancak ne yazık ki sonuç umduğumuz gibi çıkmadı, büyük boylarda hamsi orada da görünmüyor henüz. 

Eğer Trabzon taraflarında büyük boyda hamsi çıksaydı o tarafa doğru ilerlemeye devam edip, seferi orada bitirecektik. Ancak kalan zamanımızı iyi değerlendirmek açısından batıya dönüp balık gördüğümüz yerleri tekrar taramayı daha uygun gördük.

İlgili galeri için tıklayınız..

Eklenme Tarihi : 17/12/2012 20:23 

Hit : 1500